Rynny metalowe czy plastikowe – które wybrać?

Rynny to jeden z ważniejszych elementów naszego dachu. Ich dobór w późniejszym czasie zadecyduje o tym czy będziesz miał problemy z odprowadzaniem wody z dachu czy też nie, a co za tym idzie? Masa problemów z wilgotnością w naszym domu, która może doprowadzić do naprawdę wielkich szkód. Dlatego też dzisiaj przygotowaliśmy dla Was obszerną odpowiedź dotyczącą bardzo często pojawiającego się pytania rynny metalowe czy plastikowe. Miłej lektury. 🙂
Jakie wybrać rynny pcv (plastikowe) czy metalowe?
Wybierając system rynnowy powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad materiałem z jakiego zostanie wykonany. Na rynku bez większych trudności odnajdziemy cały wachlarz możliwości. Kategorię materiałów, z jakich produkuje się rynny możemy podzielić na dwa podpunkty.
Rynny plastikowe (PCV)
Pierwszym z nich jest plastik. Główną zaletą systemu rynnowego pcv jest jego cena. Jest niższa, na tle wyrobów metalowych w kategorii średniej jakości.. Jest to niewątpliwy czynnik zachęcający do zakupu. Dodatkowo system łatwy jest w czyszczeniu oraz produkowany w niezliczonej ilości kolorów, tak aby była możliwość dopasowania go kolorem do każdego rodzaju budynku. Posiada on niestety również sporo wad. Cena ma bardzo dużo wspólnego z jakością produktów. Tak jest również w tym przypadku. Materiał PCV jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, rozszerza się i zwęża w zależności od temperatury powietrza oraz nasłonecznienia, dlatego szalenie istotne jest odpowiednie zwymiarowanie dachu oraz zamawianego produktu.
Niewielkie ustępstwa mogą spowodować pękanie materiału, co w konsekwencji prowadzi do konieczności wymiany elementów, bądź też całego systemu. W tym punkcie dochodzimy do kolejnej istotnej wady. Żyjemy w czasach, kiedy bycie nie ekologicznym jest zdecydowanie passé. Przykładamy wszelkich starań, aby ograniczyć produkcję plastiku, który niezwykle mocno obciąża naszą planetę i który, niestety, ulega rozkładowi bardzo powoli. System rynnowy plastikowy nie podlega ponownej obróbce. Po zużyciu, bądź też zepsuciu, czy połamaniu, najzwyczajniej w świecie jest zastępowany nowym. Nie jesteśmy w stanie go naprawić.
Rynny metalowe
Drugim, niewątpliwie pewniejszym produktem są systemy rynnowe metalowe. Jedyną ich wadą jest wyższa cena na niektóre kategorie systemów – rodzaje blach. Utarło się, że metal zawsze wychodzi niekorzystnie cenowo w stosunku do plastiku. Nie do końca tak jest! Oczywiście, im metal szlachetniejszy lub bardziej wytrzymały, jego cena będzie adekwatnie wyższa. Jednak jeżeli przyjrzymy się pełnej palecie metali jakie mamy do wyboru, to może się okazać, że zachowamy pewne oszczędności w kieszeni.
Jeśli jesteście zainteresowani naszą oferta rynien zapraszamy po więcej informacji do podstrony poświęconej naszej ofercie systemów rynnowych.
Rodzaje rynien metalowych ze względu na materiał
Rodzajów rynien metalowych, jeśli patrzymy pod kątem materiału jest naprawdę sporo. Najtańszym wariantem jest ocynk, później w kolejności blacha powlekana, tytan cynk i oczywiście blacha miedziana, ale bardzo rzadko stosowana ze względu na wysoką cenę. Postaramy się nieco przybliżyć Wam każdy z wariantów.
Rynny ocynkowe
Najpopularniejszy i zarazem najtańszy metal stosowany w produkcji systemów rynnowych. Decydując się na niego, zapłacimy mniej, niż gdybyśmy zdecydowali się na PCV.
Rynny z blachy powlekanej
Blacha powlekana. Wyglądem niewiele różni się od plastiku, nie ustępuje mu w ilości kolorów, jakie możemy zamówić do jego produkcji, a cenowo wychodzą bardzo podobnie, można się nawet pokusić o stwierdzenie, że kosztują identycznie! Pozostałe systemy rynnowe metalowe w stosunku do wyrobów plastikowych wychodzą drożej, ale naszym zdaniem, kiedy zsumujemy wszelkie „za” i „przeciw”, a następnie porównamy te dwie kategorie, to metal jest niewątpliwym zwycięzcą w tej stawce i wcześniej wspomniana wada przestaje mieć tak ogromne znaczenie.
Podstawową zaletą jest trwałość materiału oraz łatwość w montażu. PCV wytrzymuje teoretycznie do 50 lat (przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności przy montażu oraz dokładności pomiarów), natomiast metal wytrzymuje nawet 150 lat i więcej w przypadku miedzi.. Kolejną zaletą jest szeroki wybór zarówno spośród rodzajów (ocynk, tytan-cynk, aluminium, blacha powlekana, miedź) jak i kolorów (w ofercie można bez problemu dobrać interesujący nas kolor).
Najczęściej wybieranym materiałem pod duże inwestycje jest ocynk lub stalowe powlekane pod pozostałe budynki (do 30 lat żywotności). Powodem jest poszukiwanie oszczędności i dylemat pomiędzy jakością a ceną. Ocynk jest najtańszym produktem, wśród metali, dlatego cieszy się dużą popularnością. Natomiast system stalowy powlekany stosunek ceny do jakości i bogactwa rodzajów i kolorystyki jest jego niewątpliwym atutem na rynku naszego kraju.
Rynny tytanowo cynkowe
Trzecie miejsce zajmuje blacha tytanowo cynkowa (80-120 lat żywotności). Cechuje go niezwykła wytrzymałość oraz szlachetny wygląd. Występuje również w wersji kolorowej, gdzie z łatwością dobierzemy odcień tak, aby w 100% współgrał z dachem i elewacją budynku, nadając mu elegancki i nowoczesny wygląd. Miejsce ex aequo zajmuje aluminium (coraz bardziej popularne, ok 100 lat żywotności) kolejną pozycję miedź (zazwyczaj stosowane dla obiektów sakralnych i zabytków, do ponad 200 lat żywotności) i pozostałe rodzaje systemów rynnowych jak z blachy nierdzewki, alucynku i inne.
Plastyczność rynien ma duże znaczenie
Dodatkowo blacha posiada wiele zalet, docenianych przez dekarzy, których plastik z pewnością nie posiada. Metal możemy dowolnie wyginać i obrabiać, co sprawia, że możemy go dopasować do najbardziej wymagających i nietypowych dachów. Wyroby plastikowe są tworzone według wzoru, oczywiście posiadają rozmiary, jednak nie jest to materiał plastyczny, a co za tym idzie, nie możemy go dopasować do wymagań jakie często przed nami stawia budowa domu, kiedy jeden element z drugim niekoniecznie chcą do siebie pasować.
Plastyczność metalu pozwala również na technikę montażu bez złączkowego, wpasowując kolejne elementy do siebie, na zasadzie puzzli. W systemach plastikowych ta metoda jest wykluczona. Materiał jest zbyt sztywny i z biegiem czasu robi się kruchy.
Kolejną zaletą metalu jest możliwość jego łączenia, czyli lutowanie. Jest to sprawdzona i niezwykle trwała metoda łączenia poszczególnych elementów rynny, która wytrzymuje działanie promieni słonecznych, opady, mróź, itp. na ponad 100 lat! Plastik zwyczajnie się kruszy, nie dając nam szans na naprawę.
Podobnie jest z samymi rynnami- plastikowe pod wpływem promieni słonecznych będą płowiały, pod wpływem mrozu, będą się kruszyć. Metalowe natomiast degradacja postępuje znacznie wolniej , oczywiście za wyjątkiem takich blach jak ocynk – narażony na korozję, czy systemy z blach powlekanych, które stracą swą intensywność, jednak sama rynna pozostanie sprawna na długie lata.
Jakie rynny metalowe wybrać?
Zarówno materiał z jakiego rynna zostanie wykonana, jak i rodzaj (styl) są niezwykle istotne i mają niewątpliwy wpływ na całokształt i spójność budynku w końcowym efekcie wizualnym. Nieodpowiednio dobrany kształt rynien na pewno obniży estetykę domu. Nie jest to jednak jedyny powód dla którego na rynku stosuje się dwa rodzaje rynien. Źle dobrany system prowadzi do powstawania zawilgoceń, daje możliwość rozwijania się pleśni. Wszystko zależy od głębokości rynny. Płytsze lub o zbyt małym rozmiarze w stosunku do wielkości dachu i wielkości opadów w danych regionie powodują, że woda zamiast być odprowadzana systemem w kierunku ziemi, przelewa się przez krawędź rynny. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to czy rynna posiada wystarczająco wysoki profil oraz wywiniętą krawędź do wewnątrz.
Kształty rynien metalowych
Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów rynek obecnie oferuje kilka ich rodzajów w pełnej palecie rozmiarowej:
- System rynnowy okrągły (półokrągły) jest niezwykle popularny ze względu na uniwersalność. Pasują do każdego rodzaju budownictwa. Możemy go zastosować zarówno do altany, budynku gospodarczego, garażu jak i również do domu jednorodzinnego czy większego budynku z przestrzenią usługową.
- System rynnowy kwadratowy (prostokątny) swą popularność zawdzięcza nowoczesnemu designowi. Nadaje budynkowi modną, skandynawską prostotę. Jest to system bezzłączkowy, więc staje się mało widoczny dla oka. Idealnie wpasuje się w domy, które wykończone są w stylu loftowym, sprawiające wrażenie surowości i elegancji.
- System rynnowy leżący- stosowany głównie przy obiektach sakralnych, często pojawia się w zabytkowym budownictwie kamienicowym. Moda jednak lubi powracać, dlatego coraz częściej napotykamy domy bez okapów. Jest to znana technika stosowana przez współczesnych architektów, jednak należy pamiętać, że system rynnowy leżący jest tutaj niezwykle istotny i należy przyłożyć dużą wagę do montażu rynien, aby woda nie miała możliwości spływania bezpośrednio po elewacji. Taki rodzaj budynku pozwala nam zamontować rynnę na różne sposoby. Możemy zamontować ją w sposób tradycyjny z widocznymi na zewnątrz elementami systemu lub też ukryć je w elewacji budynku.
Rozmiar rynny, a wielkość dachu?
Oprócz materiału oraz stylu czy rodzaju rynny ważne jest przede wszystkim dobranie odpowiedniego rozmiaru rynny do konkretnego dachu. W sieci można znaleźć przeliczniki i kalkulatory umożliwiające wstępne obliczenie kosztów oraz dobranie rozmiaru systemu. Jednak musimy mieć na uwadze, że wszelkie tego typu pomiary są bardzo ogólne, gdzie margines błędu jest szeroki. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup należy skonsultować nasz wybór z dekarzem lub pracownikiem firmy budowlanej. Rozmiar rynny zależny jest przede wszystkim od kąta nachylenia dachu. To od niego zależy jak dużą mamy efektywną powierzchnię dachu. Najczęstszym sposobem obliczania jest poniższy wzór:
- Dla dachów ze spadem >10° – Efektywna powierzchnia dachu=(W+1/2H)xL
- Dla dachów ze spadem <10° – Efektywna powierzchnia dachu= powierzchnia dachu
*W- odległość mierzona w poziomie od narożnika dachu do kalenicy
*L- długość dachu wzdłuż okapu
*H- wysokość dachu
Na podstawie wyniku możemy dobrać odpowiedni rozmiar rynny. Do konkretnego rozmiaru przypisuje się również odpowiadające im rozmiary rur:
Rynna/rura w systemie okrągłym:
- 80/60
- 105/80
- 127/80
- 127/100
- 153/100
- 153/120
- 192/100
- 192/120
- 192/150
i większe na specjalne zamówienie.
Jak uszczelnić rynny metalowe?
Istnieją dwa sposoby łączenia ze sobą rynien -tradycyjny oraz nowoczesny. Którą wybrać? W dekarstwie od dawna posiłkowano się metodą tradycyjną, metodą która jest sprawdzona, wytrzymała i niezawodna -lutowanie. Elementy krótkie poprzez lutowanie, powinny tworzyć jedną długą całość. Swoisty szczelny korytarz dla przepływającej wewnątrz wody. Lutowanie zapewnia nieprzemakalność (co chroni naszą elewację) oraz sztywność (ochrona przed wiatrem).
Nowoczesność przyniosła dodatkowe rozwiązanie, które pozwala na szybszy montaż rynien- łączenie za pomocą kleju. Jest to sposób zdecydowanie łatwiejszy, pozwalający zaoszczędzić sporo czasu i nie wymaga wiedzy, niezbędnej przy lutowaniu.
Jeżeli chcemy uniknąć zarówno pierwszej jak i drugiej metody podczas montażu rynien, możemy zastosować również specjalne złączki, które bardzo ułatwią nam pracę. System mocowania złączek jest bardzo prosty, nie wymaga wielkiej wprawy, dodatkowo skraca nam mocno czas podczas montażu (stąd też jest bardzo popularny), jednak jest on najmniej trwały sposób wymienionych wyżej metod i nie daje nam tyle gwarancji co łączenie elementów systemu rynnowego lutem lub klejem.
Jak montować rynny, czyli prawidłowy rozstaw haków wzdłuż okapu
Bardzo często spotykamy się z pytaniem jak gęsto powinny zostać zamontowane haki, aby konstrukcja była stabilna. Reguła, którą się posługujemy jest niezawodna i daje bezpieczeństwo, że nasza konstrukcja jest w stanie wytrzymać narzucone jej obciążenia. Przy najmniejszych rozmiarach rynien (80) rozstaw haków nie musi być ciasny. Rynna jest lekka, dlatego nie potrzebuje gęsto ustawionych haków jeden koło drugiego. Zalecamy montaż haków co 80 cm.
Sytuacja się zmienia wraz ze zmianą rozmiaru rynny na coraz to większy. Dla przykładu przy rynnach o rozmiarze 153 hak powinno się montować co 60 cm, przy rynnie 192, co 50 cm. Zasada jest prosta. Im cięższą (większą w przekroju) rynnę chcemy zamontować tym ciaśniej powinniśmy montować haki do dachu. W celu prawidłowego funkcjonowania systemu należy zapewnić spadek rynny około 3 mm na długości jednego metra. Rynny montuje się ze spadkiem w stronę rury spustowej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczą doboru rynien
Jak obliczyć spadek rynny?
Rynny powinny być ułożone ze spadkiem 0,5÷2% (od 0,5 do 1 cm na 1 m długości). Ważne, by był on stały na całej długości pomiędzy wpustami, bo inaczej woda nie będzie dobrze spływać. Właściwy spadek wyznacza się według położenia skrajnych haków przez rozciągnięcie między nimi sznura, względem którego rozmieszcza się następnie uchwyty pośrednie.
Jak obliczyć spadek dachu?
Planując pokrycie dachu, należy wyznaczyć jego spadek, aby optymalnie dobrać rodzaj materiałów. Do obliczenia kąta nachylenia dachu potrzebne jest ustalenie wzniesienia dachu. W tym celu na ścianie szczytowej należy wyznaczyć poziomy odcinek długości 1 m i zmierzyć odległość od obu jego końców do połaci dachu. Powstała różnica wyników określa wzniesienie dachu na długości 1 m i na jej podstawie można ustalić kąt nachylenia dachu. Przykładowo 36 cm wzniesienia dachu oznacza kąt nachylenia dachu 20 stopni, 58 cm –30 stopni, a 84 cm –40 stopni. Przy obliczeniach warto skorzystać z zasad trygonometrii.