Jakie rynny wybrać – na dach, do domu
Podczas realizacji inwestycji przychodzi w końcu i ten czas , kiedy należy pomyśleć o zakupie odpowiedniego systemu rynnowego i zadajemy sobie pytanie jakie rynny na dach, czy też do domu wybrać. I choć sprawa wydaję się z pozoru prosta to w rzeczywistości trzeba jednak poświęcić czas i wziąć pod uwagę wiele czynników aby dokonać właściwego wyboru. Ważne jest tak naprawdę wszystko. Odpowiedni rozmiar i ilość wszystkich elementów orynnowania, , dobór odpowiedniego rodzaj materiału , kolorystyka oraz technologia w jakiej system rynnowy ma być wyprodukowany.
Jak obliczyć zapotrzebowanie rynien na dach?
Właściwy przekrój rynien i rur spustowych gwarantuje optymalną wydajności systemu. Jeśli okaże się, że będzie on zbyt mały, wtedy spływająca z dachu woda będzie zalewała ściany, jeśli za duży – niepotrzebnie przepłacimy. Przekrój rynien dobiera się do wielkości dachu. Aby znać tę wartość należy policzyć efektywną jego powierzchnię – EPD. Niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny, budynek przemysłowy, altana czy garaż należy zastosować taki sam wzór obliczeniowy.
EPD [m²] = (C/2 + B) x długość dachu
C – wysokość dachu od podstawy do jego zwieńczenia
B – odległość od miejsca szczytu dachu do kalenicy
- Powyższe obliczenia mają zastosowanie jeśli spadek dachu nie przekracza 50º. Jeśli zaś nachylenie połci dachowej przekracza wartość 50º, to efektywna powierzchnia dachu powinna być równa jego zwykłej powierzchni.
Umiejscowienie rury spustowej
Aby określić długość potrzebnej rynny należy zmierzyć długość dachu. Gdy dach jest bardziej skomplikowany wówczas o pomoc należy poprosić specjalistę, który będzie je montował. Możemy mieć wówczas pewność, że poza właściwym doborem wielkości i długości rynien oszacuje on potrzebną ilość odpływów, zaślepek, łączników, haków i kształtek do rur spustowych. Ważne jest, by w doborze odpowiedniego rozmiaru orynnowania wziąć także pod uwagę miejsce w jakim przewidziany jest tak zwany spust, czyli miejsce w którym woda z rynny przechodzi do rury spustowej.
Przykładowe maksymalne efektywne powierzchnie dachu , które można odwodnić za pomocą jednej rury spustowej:
Umiejscowienie wylotu
Wylot na środku |
Wylot na końcu |
Wylot za narożnikiem
Lej oddalony od narożnika dalej niż 2 m |
Lej oddalony od narożnika mniej niż 2 m |
Rozmiar systemu rynnowego
80/60 | 100/80 | 120/100 | 150/120 |
36 m² | 66 m² | 123 m² | 189 m² |
72 m² | 136 m² | 246 m² | 378 m² |
Powierzchnia dachu pomniejszona o 5% |
Powierzchnia dachu pomniejszona o 10% |
- przy założeniu 3 mm spadku rynny na mb i intensywności opadów 75 mm/h
Ważne elementy podczas wyboru rynien
Aby system rynnowy prawidłowo spełniał swoją funkcję trzeba o co pewien czas oczyścić rynny i rury spustowe z liści, gałęzi czy piachu, ponieważ zanieczyszczenia te mogą utrudniać sprawne odprowadzanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest montaż płotków śniegowych , aby zimą osuwający się z dachu śnieg nie uszkodził rynien. Warto także wziąć pod uwagę zakup systemowych siatek do rynien przeciw liściom . Ułatwiającym oczyszczanie rur spustowych elementem jest tak zwany łapacz wody w rurze spustowej zamontowany nad powierzchnią ziemi. Posiada uchylane drzwiczki przez, które w prosty sposób można usunąć zanieczyszczenia.
Orynnowanie domu – dobór odpowiedniego materiału
Na rynku mamy bogatą ofertę systemów rynnowych z różnych rodzajów blach. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór materiału , z którego system miałby być wykonany . Wybór odpowiedniego zależy od naszych osobistych wymagań, umiejscowienia inwestycji , stylu jak również od możliwości finansowych. Warto przejrzeć właściwości poszczególnych blach aby dokonać dobrej decyzji.
Orynnowanie z blachy ocynkowanej – żywotność ok 30 lat
Ocynk to materiał z niższej półki za czym idzie również niższa cena. Ocynk pod wpływem warunków atmosferycznych utlenia się nabywając nalotu. Niestety pod względem żywotności jak i estetyki nie jest to najlepszy wybór . Jednak jeśli przeznaczeniem orynnowania są budynki gospodarcze, domki ogrodowe czy budynki typu szopy czy stodoły lub po prostu nie mamy zbyt dużego budżetu można śmiało wybrać tego typu materiał.
Rynny z blachy stalowej powlekanej – żywotność ok 50 lat
Ze względu na powłokę ochronną (ocynk i powłoka tytanowo-cynkowa lub warstwa plastycznego tworzywa), która uodparnia je na korozję i uszkodzenia mechaniczne, są dużo trwalsze niż rynny ze stali ocynkowanej. Nie są polecane do domów stojących wśród wysokich drzew, których gałęzie mogą powodować zarysowania powłok. Dobrze sprawdzają się natomiast w rejonach o obfitych opadach śniegu oraz na dachach silnie nasłonecznionych. Są one bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się wskutek zmian temperatury. Rynny stalowe wymagają regularnej konserwacji oraz kontrolowania, czy nie powstały ogniska korozji. Dużym plusem przy orynnowaniu ze stali powlekanej jest rozsądna cena w stosunku do jakości oraz dość szeroka oferta kolorystyczna.
Orynnowanie z blachy aluminiowej – żywotności ok 100 lat
Tak jak stalowe, rynny z blachy aluminiowej dobrze znoszą wysoką temperaturę. Nalezy jednak uważać na łączenie rynien z innymi metalami czy z z betonem ponieważ wtedy korodują. Polecane są więc głównie na dachy pokryte blachą aluminiową lub dachówką ceramiczną. Trzeba również uwzględnić dużą rozszerzalność cieplną aluminium. Podobnie jak rynny stalowe powlekane występują w różnych wariantach kolorystycznych. Ze względu na małą liczbę producentów wytwarzających orynnowanie z blach aluminiowych ich cena jest dość wysoka.
Rynny z blachy cynkowo-tytanowej – żywotność od 80 do 120 lat
Produkowane ze stopu cynku z niewielkim dodatkiem tytanu i miedzi: są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji, gdyż podobnie jak rynny miedziane, utleniając się, pokrywają się patyną, która jest ich powłoką ochronną. Ich cena jest wysoka, chociaż są tańsze od rynien miedzianych. Stosuje się je często w obiektach zabytkowych. Rynny z blachy tytanowo-cynkowej można kupić w metalicznoszarym kolorze lub patynowane fabrycznie – droższe od niepatynowanych. Polecane do pokryć z blachy cynkowo-tytanowej lub dachówki.
Rynny z blachy cynkowo-tytanowej są odporne na skrajne warunki atmosferyczne, duże obciążenia śniegiem i lodem oraz promieniowanie UV
Rynny z blachy miedzianej – żywotność do 150 lat
Stosuje się je głównie na dachy pokryte blachą miedzianą lub dachówką, nie można ich natomiast układać na pokryciach blaszanych z metali innych niż miedź, ponieważ woda deszczowa wypłukująca ich jony powodowałaby korozję miedzi. Najtrwalsze są rynny z czystej miedzi, czasami powlekanej cynkiem lub akrylem
W systemach rynnowych z miedzi zarówno haki, jak i obejmy są miedziane, aby nie łączyć rynien miedzianych z innymi metalami, ponieważ przyspieszyłoby to ich korozję
Dobór pod względem technologii wykonania.
Jakie rynny do domu wybrać – wygląd i estetyka
Ostatnim już chyba najprzyjemniejszym aspektem wyboru orynnowania są względy estetyczne. Można wybrać klasyczne orynnowanie o przekroju okrągłym , które jest ponadczasowe i dobrze wpisze się w każdy rodzaj budynku lub pokusić się o wybór nowoczesnych systemów rynnowych o przekroju prostokątnym. Te drugie charakteryzują się wyjątkowym designem i zaspokoją wygórowanie nawet najbardziej wyszukane projekty. Warto wiedzieć , iż rynny kwadratowe odbierają tyle samo wody co o rozmiar większe o przekroju okrągłym. Orynnowanie kwadratowe każdy z zainteresowanych może nabyć w naszym sklepie World Metal.
Reasumując , jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe aspekty to z pewnością wybierzemy dla realizowanego projektu odpowiednie orynnowanie , które w prawidłowy i bezpieczny sposób będzie spełniało swoje funkcje. Najważniejsze aby ilość ,a przede wszystkim rozmiar był odpowiednio dopasowany – a reszta po prostu cieszyła oko.