Jak wybrać najlepszą blachę trapezową na dach?
Blacha trapezowa ze względu na wytrzymałość i przystępną cenę cieszy się ogromną popularnością zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i jednorodzinnym. Na etapie realizacji projektu budowlanego inwestor musi zdecydować o wyborze odpowiedniego rodzaju blachy trapezowej. W niniejszym artykule przybliżymy różnorodność blach trapezowych wraz z omówieniem ich właściwości, zalet i zastosowania. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą w podjęciu świadomej i korzystnej decyzji.
Czym jest blacha trapezowa?
Blacha trapezowa jest jednym z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych. Profilowany element składa się z metalowego rdzenia, wykonanego najczęściej ze stali lub aluminium pokrytego dodatkowo specjalnymi powłokami zabezpieczającymi. Blacha trapezowa jest niezwykle wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne, a przy tym prosta w montażu i tania. Jej żywotność wynosi nawet 30-40 lat!
Produkt wyróżnia się także estetyką wykonania i szerokim wyborem kolorystyki, dzięki czemu blacha znajduje zastosowanie w wielu projektach. Takie pokrycie dachowe sprawdzi się zarówno jako element wykończeniowy domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych i rolniczych. Warto zaznaczyć, iż blacha trapezowa może być położona na dachach o nachyleniu już 9 procent, w przypadku których nie jest możliwe zastosowanie klasycznych dachówek lub blachodachówek.
Podział blachy ze względu na materiał
Blacha trapezowa jest dostępna w wielu wariantach wykończeniowych. Biorąc pod uwagę rodzaj stosowanej powłoki zabezpieczającej, można wymienić następujące blachy:
- ocynkowana, poddana procesowi ocynkowania ogniowego, jest najczęściej stosowana przy wykończeniu prostych i niewielkich konstrukcji, m.in. garaży, warsztatów i wiat,
- alucynkowa, jest pokryta stopem aluminium, cynku i niewielkiej ilości krzemu, wyglądem przypomina blachę ocynkowaną, jednak wykazuje znacznie lepsze właściwości antykorozyjne,
- z powłoką poliestrową, dodatkowo pokryta warstwą cynku, można jej nadać dowolny kolor, blacha znajduje zastosowanie głównie w budownictwie mieszkaniowym, cechuje ją wysoka odporność na korozję i działanie czynników atmosferycznych,
- aluminiowa, jest lekka i łatwa w montażu, odporna na korozję oraz estetyczna, ma wszechstronne zastosowanie — od domów jednorodzinnych po obiekty przemysłowe.
Blachy trapezowe z podziałem na wysokość profilu
Profil jest kolejnym kryterium decydującym o wyborze określonego rodzaju blachy trapezowej. Wyróżnia się następujące profile:
- niskie (od T-3 do T-14), które są wykorzystywane głównie do wykończenia elewacji budynków lub w formie podbitki dachowej,
- średnie (od T-14 do T-18), znajdują zastosowanie jako pokrycia dachowe domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych, wiat, altan i garaży,
- wysokie (od T-35 do T-55), są przeznaczone do pokrycia dachów dużych obiektów, m.in. przemysłowych, usługowych i handlowych.
Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego?
Omówiliśmy najważniejsze rodzaje blach trapezowych, które są dostępne na rynku wraz z opisem ich właściwości i zastosowania. Jednak odpowiedź na pytanie tytułowe, czyli jaka blacha trapezowa na dach będzie najlepsza, nadal nie jest jednoznaczna. Wybór zależy bowiem od indywidualnych preferencji inwestora, a także specyfiki budynku.
Poza ustaleniem najlepszego dla projektu materiału i profilu blachy trapezowej pozostaje jeszcze dobór odpowiedniego koloru pokrycia dachowego, które powinno być spójne z elewacją, systemem rynnowym lub stolarką okienną i drzwiową. Blacha trapezowa ze względu na prosty montaż, atrakcyjną cenę i wysoką wytrzymałość jest już od lat najchętniej wybieranym elementem wykończeniowym i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja uległa zmianie.