Montaż rynien – 3 zasady, o których musisz pamiętać
Rynna – na co dzień nie myślimy o tym, jak wielką korzyść daje nam ten prozaiczny przedmiot. Że tylko kiedy pada? No tak – podobnie jak wycieraczki samochodowe. Ale co to tak dokładnie jest. Rynna to ten element systemu odprowadzania wody opadowej, do którego wpada deszcz z połaci dachu. Prawidłowy montaż rynien (czyli wzięty pod uwagę spadek rynny dachowej i wiele innych elementów) odprowadza tę wodę dalej do rury spustowej, którą spływa ona pod wpływem działania siły grawitacji. Rynna to ten element systemu odprowadzania wody opadowej, do którego wpada deszcz z połaci dachu. Aby nie martwić się w przyszłości o prawidłową pracę tego kluczowego elementu, warto już na etapie montażu pamiętać o kilku prostych zasadach. Woda pod górkę nie popłynie. Z tej prostej prawdy wynikają już bardzo konkretne zasady montażu.
Montaż rynien plastikowych (PCV) i metalowych pod kątem i rozstaw haków rynnowych
Aby woda swobodnie mogła spływać rynną musimy to zaplanować już na etapie montażu haków połaciowych lub doczołowych. Innymi słowy musisz zachować jej spadek. Jeśli na przykład rura spustowa znajduje się z prawej strony danej połaci dachu, to najdalszy lewy hak na tej krawędzi dachu montujemy najwyżej. Każdy kolejny hak montujemy nie dalej niż 60 centymetrów (jak mówią polskie normy budowlane) od poprzedniego i nieco niżej, tak aby finalnie rynna była nachylona w prawo, w dół, pod kątem około 2 – 5 stopni do poziomu. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta naszego systemu rynnowego, ponieważ nieodpowiedni montaż może doprowadzić do utraty gwarancji. Często zdarza się również, że montaż rynien plastikowych ma nieco inne wymogi niż stalowych. W przypadków naszego orynnowania, zalecamy rozstaw haków nie większy niż 60 centymetrów.
Porada eksperta: Po wcześniejszym dokonaniu pomiarów, warto najpierw zamontować najwyżej położony lewy hak i najniżej położony prawy hak. Następnie przeciągnąć między nimi sznurek, by w ten sposób wygodnie oznaczać położenie kolejnych.
Cały ten proces jest niezwykle ważny. Jeśli woda nie będzie mogła swobodnie spływać, to będzie zostawać w rynnie. Jej nadmierne gromadzenie się może prowadzić do zamarznięcia w okresie zimowym i doprowadzi do rozszczelnień. Jak już pewnie się domyślasz, rozszczelniona rynna to początek problemów z mokrymi ścianami lub elewacją.
Mocowanie rynny „pod włos” to zło
Prawidłowo wykonana rynna składa się z odcinków (typowe długości to 2 lub 3 lub 4 metry) wykonanych w taki sposób, że jeden element wchodzi w drugi, co ułatwia montaż. Naturalnie powstaje w tym miejscu mały „schodek”. Chodzi o to aby tak złożyć elementy składowe rynny, by woda spływała w dół tego „schodka”. Jest to niezwykle ważny element montażu rynien. Pominięcie jego może doprowadzić do wielu szkód.
Gdy woda będzie spływała pod górę tego „schodka” (pod wpływem nachylenia rynny) będzie wciskać się pomiędzy warstwy elementów łączenia. Jest to możliwe jeśli wystąpiłyby błędy montażowe (niedokładne lutowanie) lub jeśli został użyty klej, który wraz z upływem lat straci swoje właściwości. Zamarzanie i rozmarzanie wody będzie prowadziło do rozszczelnienia i uszkodzenia miejsca łączenia elementów. W konsekwencji do przeciekania i zmniejszenia sztywności całej rynny. Podobnie jak w przypadku zalegania wody poprzez brak spadku jest to źle wykonany montaż rynien. Dodatkowo takie zaniedbanie oznacza mniejszą odporność na silny wiatr.
Jak łączyć rynny wykonane ze szlachetnych materiałów (miedź, aluminium, tytan cynk) ?
Jeśli użyjesz szlachetnego materiału na system rynnowy, jakim jest tytan-cynk, aluminium, miedz to zapewnisz sobie spokój na około 100 lat, a miedzi nawet 300 lat . Tego nie dadzą Ci systemy oparte na plastiku lub stalowej blasze ocynkowanej. MetZink oferuje najwyższej jakości systemy rynnowe oparte o wyśmienity tytan-cynk w kolorze naturalnym. Można również zamówić materiały poddane przyspieszonemu patynowaniu, co zapewnia niesamowity efekt wizualny. Do takich należą nasz Metzink Slate czy Metzink Antra Black oraz system rynnowe z blachy aluminiowej czy najtrwalsze miedziane.
Porada eksperta: Jednak nawet najlepszy materiał nie zapewni oczekiwanej długoletniej trwałości, jeśli nie będzie odpowiednio połączony. I tu sprawa najważniejsza: lutujcie , nie klejcie.
Elementy składające się na rynnę na danej krawędzi dachu powinny być zlutowane. Jest to naturalny sposób tworzenia jednej długiej rynny z krótszych elementów. To zapewni sztywność i maksymalną ochronę na działanie silnego wiatru. Moim zdaniem na pewno w czasie liczonym w wiekach.
Innym sposobem na łączenie rynien metalowych jest użycie kleju do rynien. Jednak elementy klejone mogą po pewnym czasie utracić pierwotną sztywność.