Co zamiast papy na dach płaski?

Dzisiejsza nowoczesna technologia pozwala na wykonanie trwałego i szczelnego pokrycia dachowego. Dachy płaskie najczęściej wykonuje się z żelbetu, stali lub drewna. Konstrukcję dachów płaskich w porównaniu do dachów stromych cechuje niestety mniej efektywne odprowadzanie wody opadowej oraz śniegu. Aby uniknąć przecieków, poszycie takiej połaci musi charakteryzować się wysoką szczelnością.
Dach płaski wbrew pozorom nie jest idealnie płaski, aby spełniał jedną ze swoich funkcji odprowadzania wody z połaci. Konstrukcja tego typu musi posiadać minimalny spadek.
Blacha zamiast papy na dach płaski
Tak jak wspomnieliśmy nie pozostaje nam zbyt wiele opcji jako pokrycie na dach płaski. Jako, że nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w drewnie czy żelbecie zaproponujemy Państwu kilka opcji związanych z blachą, z którą mamy wiele wspólnego.
Blacha na podwójny rąbek stojący przy małym kącie nachylenia
Mały kąt nachylenia dachu znacznie ogranicza wybór pokrycia dachowego. Na dachach o kilkustopniowym spadku poza najbardziej popularną papą termozgrzewalną możemy zastosować blachę na podwójny rąbek stojący. Dachy płaskie najczęściej są nachylone pod kątem od 3 do 12 stopni.
Pokrycie dachowe z blachy płaskiej wymaga przygotowania sztywnego poszycia. Idealnym rozwiązaniem pod blachę na rąbek podwójny jest zastosowanie membrany z oplotem lub samego oplotu. Oplot pełni funkcję wentylacyjną pod powierzchnią blachy oraz usztywnia całą konstrukcję. W celu zwiększenia szczelności pokrycia na podwójny rąbek stojący zaleca się zastosowanie specjalnej uszczelki. Pokrycie dachu metodą na podwójny rąbek stojący jest najbardziej szczelnym pokryciem ze wszystkich możliwych pokryć blaszanych. Jeśli jest ono wykonane zgodnie ze sztuką dekarską, woda nie ma możliwości dostania się pod powierzchnię pokrycia.
Panele na podwójny rąbek stojący wykonuje się z różnych materiałów. Rozpoczynając od odpornej na korozję blachy tytan cynk naturalnej poprzez tytan cynk patynowany taki jak Metzink Slate lub ciemniejszy Metzink Black, długowiecznej blachy miedzianej lub z blachy aluminiowej, która jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Z każdego z tych materiałów można stworzyć piękny i szczelny dach, dostosowany do oczekiwań inwestora.
Blacha na rąbek typu Click Connection przy dużym kącie nachylenia
Przy nieco większym nachyleniu dachu płaskiego można zastosować blachę na rąbek typu Click Connection. Rozwiązanie to można zastosować już przy nachyleniu o kącie 12 stopni. Panele Click Connection to blacha profilowana z blachy stalowej powlekanej, która dostępna jest w wielu kolorach i powłokach. Do wyboru od najbardziej popularnych odcieni szarości w kolorze RAL 7016, 7024, poprzez czarny oraz odcienie brązu, dostępne zarówno w powłoce z połyskiem i w matowej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące dachu płaskiego
Zebraliśmy również kilka pytań, które najczęściej zadają klienci pytając się nasz co zamiast papy na dach płaski byłoby najlepsze. Wspominamy tutaj czym pokryć dach o małym spadku, w jaki sposób powinno się wykonać spadek na dachu płaskim i jaki wariant takiego dachu jest najkorzystniejszy cenowo.
W przypadku dachów o małych spadkach najczęściej stosuje się tradycyjne papy bitumiczne jeśli chcielibyśmy jednak wybrać inny sposób na pokrycia takiego dachu a spadek wynosiłby więcej niż 5 stopnie możemy zastosować panele z blachy na rąbek tradycyjny (pamiętając przy tym, że przy tak małym nachyleniu koniecznie z użyciem uszczelki pod rąbki). Istnieje również możliwość pokrycia takiego dachu panelami z blachy na CLICK – jednak tutaj musi być zachowane minimum 12 stopni spadku.
Spadek na dachu płaskim najczęściej wykonujemy poprzez modelowanie spadków na konstrukcji z wlewki betonowej. Są również inne możliwości mniej pracochłonne i kosztowne np. gotowe płyty spadkowe ze styropianu, tak zwane płyty spadkowe EPS. Spadek wykonany z EPS stanowi dodatkowe ocieplenie.
Z racji tego iż dach płaski tworzymy z mniejszej ilości komponentów zwykle o niższej cenie to jednogłośnie można powiedzieć, że dach płaski jest tańszy. Na jego budowę musimy przeznaczyć nawet o 20% mniejszą kwotę w porównaniu z dachem spadzistym.